Зима 2015.    Відповіді.

       1. 9000 ... 16000 (це – при найчастішій відповіді для "жовтих" кришечок десь у межах 13500 ... 14200. "Білі" кришечки, як правило, легші за жовті).

Супровідно. Звичайно, що логічніше та незрівнянно легше було спочатку працювати не з однією кришечкою, а хоча б із 10-ма, а ще краще – зі стандартною упаковкою в 50 їхніх штук.

І ще. Ми, оргкомітет, неприємно шковані! Ну, те, що дехто полінувався перейти дорогу до магазину, щоби зважити кришечку та заробити за це аж 5 балів – до такої фізичної (чи й розумової?) ліні учасників ми вже звикли.

А от те, що дебела частина інших учасників абсолютно не петрає, що таке мілі, і тому що лишень вони не писали: і 0,14, і 0,0014, і ще всяку … як це виразитися цивілізовано …, то тут і постає запитання, що важливіше для людини та для її життєвих потреб: чи розбиратися в мілі, чи зазубрити, скільки тонн бурої руди видобуває Буркіна-Фасо в кар'єрі №13-біс, або скількохшлуночкове серце в австралійської ящірки, або яке прискрення буде мати золотий батон, кинутий в наповнений пташиними екскрементами океан кілометрової глибини.

Я, голова оргкомітету конкурсу, ду-у-уже бажав би, щоб хтось із вас скопіював попередній мій абзац-крик душі та супровідне до нього, та щоб із будь-якими коментарями надіслав його, приміром, в Міносвіти України або в АПН.

 1. 500 (номінал українських купюр).
 2. Інцитат. До цього – Порцелліус.
 3. Каналізацію(-я) (туалет, умивальник, сифон ...).

За окрему згадку ще й водяного затору при бродінні – додаткові 0,2.

Додаткові 0,2 – за оригінальність трактування завдання, яке не побачив жоден з нас, оргкомітетників, тобто за Таман Сарі (індонезійський зАмок). Хоча до нього й важко "приліпити" слова запитання про різні форму та призначення. Більше того, він начебто єдиний у світі має таку назву.

 1. Гельвеція.

Вільгельм або Телль – також правильний варіант.

За два варіанти – 1,5бали.

Хайді – ще символічні 0,2.

Видуманий герой, який персоніфікується з цією країною.

 1. 6. Вікіпедія (м. Слубіце).
 2. 7.

За тридцять також 1 бал. Бо:

Приносимо вибачення за формулювання запитання, яке декого збивало з пантелику (це щодо написаного там "… пропущене слово …" замість "… пропущене число …". Це сталося так, бо запитання вставлялося в авральному темпі, в останній момент, без належної перевірки.

 1. Кросворда (-у). Творцем першого кросворду був журналіст Артур Уїнн, який емігрував до Нью-Йорка з Ліверпуля. Він винайшов новий підхід у роботі зі словом: уклав літери в клітини, клітини розмістив у смужки і назвав нову головоломку "cross-word puzzle". Автор направив свій кросворд з 32 слів в газету "Нью-Йорк уорлд", де він був надрукований 21 грудня 1913 року.
 2. Емульсія.
 3. Малыш "Малыш и Карлссон".
 4. Мій ("вірш Дмитра Луценка "Києве мій", який у кінці 2014-го року став офіційним гімном Києва).
 5. На жаль, з ребусом сталася прикрість, конкретизувати яку зараз не можемо при переведенні адміністратором сайту Вордівського файлу у "сайтівський" формат ПДФ (а цей формат ПДФ на сайті є категоричною забаганкою адміна з його поясненням, мовляв: так заведено в Інтернеті. Доречно розуміємо, що цей ПДФ створює Вам певні незручності).

Тому зараз (але не весною! ☺) за будь-яку чи відповідь, чи навіть не відповідь на нього всім учасникам зарахований 1 бал.

 1. Фелпс (Майкл. Плавець. Мова – про медалі на Олімпійських іграх).
 2. Славутич. До речі, Славутич – це українське місто, яке практично є рекордсменом по швидкості зменшення населення у зв'язку з повним закриттям ЧАЕС та відсутністю роботи.
 3. Хвостом.
 4. Дози.
 5. Манчкін.

За варіант відповіді котяча такса – 0. Бо в ньому – двослівність.

 1. Неон (19.01.1915 р. Джордж Клод). До речі, гелій світить синім кольором, аргон – бузковим, криптон – синьо-білим, пари ртуті – блакитно-зеленим.
 2. 2112 (це спільний день їх народження).

За, приміром, 21.12 нараховувалося лише 0,5 (див. умови конкурсу).

 1. (див. рис.). "Нова пошта".

Хоча, приміром, в http://www.adme.ua/logotip/fedorov-obnovil-logotip-novoj-pochty-fedoriv-com-128027/  показано/доведено, що ця ідея використана вже багато ким, і значно раніше.

 1. Скажіть (зараховується й російське: "Скажите". Ширвіндт).

Для тих, хто вкладав у значення слова "кіногерой" поняття "головний персонаж фільму", зараховувалася відповідь "Н-нє", сказана Женею.

За відповідь "Со" (з пісні, яку співає "Женя", точніше –- Сєргєй Нікітін), але якщо з відстоюванням своєї позиції в коментаряхумовні 0,3.

 1. Валентина (Тєрєшкова). Інші – у групах.
 2. Око. Кажемо: "Не встиг і оком кліпнути".
 3. Сволок (бальок, балок).
 4. Ширини залізничних колій. У нас вона – 1524 мм, у "них" – 1435 мм.

 

 1. 4 (приміром, згідно http://ru.distance.to/ відстані між центрами міст (а, можливо, точками відліку тут є, як колись в СРСР, головпоштамти. Щодо названого сайту цього не знаємо) є такими: Миколаїв – Херсон – 60,57; Луцьк – Рівне – 66,77 км; Запоріжжя – Дніпропетровськ – 69,94 км; Івано-Франківськ – Тернопіль – 95,06).

Вважалися правильними й 5, і 6 ... . Бо словá "чиста відстань" в цьому запитанні можна було трактувати й математично, тобто як відстань між найближчими будівлями міст, або, що майже те саме, відстань між дорожніми знаками кордонів міст. Тоді в перелік цих пар вочевидь потрапили б ще й Тернопіль – Хмельницький – 101,67 км, Черкаси – Кіровоград – 105,17 км; Вінниця – Хмельницький – 109,38; ... .

За відповідь 3 та як жест доброї волі – символічний 1 бал.

Лєвану за його подвійну відповідь 3 або 4 – вдіюємо "ні нашим, ні вашим", а також ураховуючи те, що він – не з України: 3 бали.

До речі: прикро те, що мало хто врахував підказку щодо схожого запитання в коментарях до 29-го конкурсу.

 1. Іспанська або кастильська (після, звісно, китайської).

Ще один варіант відповіді (див., приміром, англійську версію Вікіпедії) – хінді.

За дві такі відповіді (якщо з поясненнями різних версій Вікі) – 1,5 бали.

У запитанні ми свідомо підстрахувалися словами "за версією Вікіпедії". Бо а раптом ще якесь видання вкаже, приміром, українську мову? (). Тож ще й ще раз закликаємо: будьте обачними в роботі з джерелами інформації, в тому числі – з Вікіпедією!

 1. Копá.

За ксі – також 1. За два варіанти – 1,5.

 1. Лінія.

Як один із численних прикладів-доказів цього, автор запитання може послатися на безліч тих населених пунктів країни, де вулиці "нарізалися" порівняно недавно, і де під час масових забудов, та де й дотепер, є Перша лінія, Друга лінія, П'ята лінія ... .

 1. Майстер.

За людина з детальними посиланнями (приміром, див. роботу Полупенко Марини) – 1 бал. Хоча й розуміємо, що, на думку голови оргкомітету, це серйозна неточність. Бо слово "людина" можна "приліпити" до безлічі будь-яких перифраз.

За людина (без посилань і без другого варіанту) – символічні 0,3.

 1. Таїланд.

Варіант - Сіам.

 1. Огірок (це родина гарбузових. Інші – пасльонові).

За огірок і перець (але з обов'язковим поясненням з приводу перцю чорного, "порийтеся" щодо цього перцю) – 1,5 бала.

 1. 4.

На жаль, формулювання запитання невдале, двозначне. Тому "не стандартна" не передбачена автором відповідь 8 (з варіантами: х–л, д–п;   х–л, п–д (!);   х–п, д–л;   х–п, л–д (!);  д–л, х–п;  д–л, п–х (!);  д–п, х–л;  д–п, л–х (!)) оцінювалася аж у 1,5 бала.

 1. Пласт. А також:

Шар (верства).

За дві відповіді - 1,3.

 1. 910 (лише. Це 26 х 35).
 2. 5 (єдиний воїн, Дмитро Кохановський, до речі – українець, з м. Козятина, і який народився рівно 100 років тому, удостоєний п'ятьох орденів Слави).

Проблеми зі знаходженням вами цієї відповіді могли виникнути тому, що через певний час за якісь там проступки Кохановського, чи, може, й за його кримінальні діяння відповідні органи видали розпорядження анулювати всі державні нагородні листи та відповідно всі його нагороди.

 1. Писемність.

Відповідь далеко не однозначна. Ще – торгівлю, податки, державу, науку, мистецтво ... .

 1. Землетрус (в Індійському океані. 26.12.2004 р.).

За цунамі – символічні 0,2. Бо, по-перше, цунамі – це не він, а воно. По-друге, цунамі – це лише наслідок. А йому дав оту енергію землетрус.

 1. 39. 8 (а; г; і; к; л; м; о; т. Бо: 1. Діаграма. Порто. 3. У(В)імблдон.  4. Біологія.  5. Ігнат.  6. Акбар.  7. Коала.  8. Імпактор).

(рос.) 7 (а; и; к; л; м; о; т. Потому, что: 1. Дифирамб.   2. Порто.  3. У(В)имблдон.  4. Биология.  5. Пират.  6. Акбар.  7. Коала.  8. Импактор.

 1. Фосбері. Стрибки у висоту.
 2. Мідь (найдавніші знахідки мідних виробів датуються аж VII тисячоліттям до н. е.).

Дехто з учасників стверджує, що й золото претендує на цю першість. Але, на жаль, практично ніхто з них не надав конкретні посилання на хоча б, скажімо, VIII-ме тисячоліття до н. е.

Та й бере сумнів (можливо, неправомірно навіяний сучасним обожнюванням цього металу), що тоді була саме така "промислова" повсюдна концентрація золота.

Ой! Одна учасниця дала ось таке посилання: "… Добыча золота началась еще в конце каменного века. Оно известно всем древнейшим цивилизациям Земли. Так древним египтянам изделия из золота были известны за 12 тыс. лет до н. э. Древние Египет, Греция и Рим достигли высокого уровня развития технологии добычи золота из руд, их обогащения, рафинирования и обработки золота. Интересно отметить, что технология получения тонкой фольги (0,01 — 0,001 мкм), известная древнеегипетским металлургам, была заново разработана в Европе только в XVIII в. н.э. …" (http://detaltorg.ru/blog/dragmetally_i_splavy_s_ih_primeneniem/istoricheskaya_spravka_o_zolote_serebre_i_platine.html ). Тож і їй, і всім іншим, які надали подібне посилання, за золото також 1 бал.

За дві відповіді 1,3.

 1. Бойфренд.
 2. Аджман.
 3. С (Sidu, один з варіантів назви: Si Du. Міст через річку в китайській провінції Хубей. Збудований у 2009 році, див. фото).
 4. Скотч, ськотч (англ. scotch — шотландський).
 5. Бучинська (Наталія. Пісня "Моя Україна", слова Юрія Рибчинського, музика Ніколо. Слова тут: "Ти до омріяних зірок йшла крізь терна, йшла крізь терна").

В цьому запитанні дехто, бачачи ноти, відразу панічно здавався. Але ставимо у приклад, приміром, вчителя співів з с. Червоноблагодатне Михайла Миколайовича. Наша учасниця підійшла до нього, показала ноти, і він, щось там промугикавши, через секунду сказав, що це за пісня. А вже після цього дійти до остаточної відповіді легко. Тож пропонуємо брати собі в помічники, в свою групу підтримки, таких професіоналів, як Михайло Миколайович.

 1. 1 (грузинка. До всіх інших згаданих у переліку значень слів є омоніми, відповідно такі: грип; електроінструмент; коса; танок; більярд; вид преферансу; взуванка; яблуко).

Якщо Ви "чіплялися" (і справедливо!) до деяких нюансів, приміром, що, взагалі кажучи, треба не "китайка", а "китаянка", то за це Вам зараховувалися як правильні й інші відповіді, скажімо, 2.

 1. Наприклад, див. рис 1 та рис. 2. Мова – про німецький Вольксваген, про переклад його назви українською та про напис v над w (а не, скажімо, у вигляді двох частково накладених одна на одну літер v).
 2. Сіном. Соломою. Снопами.
 3. Пуанти.

У тему – життєвий жіночий вислів: дівчина почувається красивою на високих підборах і щасливою, коли знімає їх.