Відповіді до 28-го конкурсу

ВІДПОВІДІ на запитання 28-го конкурсу “50 слів”
(щоб у певній мірі зняти деякі непорозуміння з деякими учасниками, деінде наводимо авторів/ініціаторів деяких запитань):

1. Донецька (більше дюжини таких учасників).
На наступних “місцях” – Черкаська, Запорізька, Вінницька.
Значна частина учасників елементарно приголомшила оргкомітет, не знайшовши джерело інформації (до речі – так само, як і на №26). Невже не зрозуміло, що треба було “поритися” у сторінках сайту quest.in.ua ? Навіть – не “поритися”. Адже відповідь була на самій поверхні (це – іконки 2014 та Зима).
В. Косенко.
2. Коледж.
3. [г] або [Г].
На відміну від інших запитань, тут квадратні дужки ніяк не оминути (натякаємо на ось таку умову оформлення відповідей: “… До речі, якщо наступне не випливає з контексту, то, крім крапки після номера запитання, усілякі лапки, трикрапки тощо вважаються словами лапки, трикрапки … “.
За г (без квадратних дужок) 0,5.
Дехто незалежно один від одного написав якусь не зрозумілу нам закарлюку (ієрогліф, “черв’яка”, “зміюку”, див. схематичний рисунок праворуч. Уявляємо, як деякі вчителі-мовники обуряться від цих слів). Ми вважаємо, що приблизно так пишеться “від руки” літера ґ. Тож … .
За ґ або Ґ – 0, бо то зовсім інша літера + інший звук.
В. Косенко.
4. Кодекс. Саме так у перекладі з латини називалися перші книги на дощечках, змазаних воском. На відміну від тодішніх книг-сувій.
5. Сірка (у вухах).
За вушна сірка 0,5, бо слово “вушна” несе менше смислове навантаження.
У зовнішньому вусі близько 2000 сірчаних залоз, які виділяють 12-20 мг вушної сірки на місяць. Сірка складається з білків, жирів, вільних жирних кислот, мінеральних солей.
Найпопулярніше у цивілізованих людей видалення надлишків сірки – це використання ватних паличок (ВП). Але найчастіше ефект буде зовсім протилежним. Це пов’язано з порушенням природного механізму самоочищення. ВП у будь-якому випадку буде сприяти зсуву сірки до барабанної перетинки. Отже, застосування ВП у профілактичних цілях лише збільшує ризик утворення пробки, як за рахунок подразнення шкіри слухового проходу, так і за рахунок «утрамбування» сірки.
6. Тропіки.
7. Саман (або цегла-сирець, або необпалена цегла, або адобе, або лимпач …). Готується з глини з додаванням різаної соломи або інших волокнистих матеріалів (тирси, полови, стружки).
Саман використовують в безлісних районах.
За цегла 0,5. “Нормальна” цегла випалюється в печах. Тож там на останньому етапі дерев’яні форми (а саме такі зображені на рисунку) зовсім не придатні. Та й на попередніх етапах там такі форми практично не використовуються. Там заготовка (“корж”) формується не так, і, як правило, досягши напівтвердого стану, вона розрізається на відповідні прямокутні паралелепіпеди.
За блоки 0,5 (прирівнюємо слово “блоки” до слова “цегла”).
О. Коляда.
8. Звуку.
9. Білорусь.
10. Добавки. Або додатки. Або адитиви. Або ксенобіотики (хоча констатуємо: з переляку від останнього терміну, та частково й попереднього також, голова оргкомітету “аж під стіл заліз”. Шановні учасники-професіонали! Пропонуємо в подальших конкурсах писати: “Так кажуть прості смертні. А ось так це називаємо ми”. Майже жарт. Але зрозумійте нас, оргкомітет: ну, “завернете” ви щось своє специфічне вузькопрофільне … – а що діяти нам? Поступати в університет здобувати додаткову вищу освіту за вашим фахом, щоб оцінити вашу відповідь? Чи як?).
За Е-числа або Е-номери 0,5, бо в запитанні не обов’язково йдеться про Європу.
11. Неможливо. Або невідомо.
Протяжність маршруту за цими даними визначити нереально.
Це запитання (до речі, так само, як і запитання про пляшку в 27-му конкурсі) уведене свідомо. Адже за шкільні роки у, скромно кажучи, більшості людей виробилася звичка, що майже немає таких завдань, на які треба відповісти словами “неможливо розв’язати”, “не вистачає даних” тощо. І склалося масове хибне враження, що щоб розв’язати будь-яку задачу, треба просто вгадати, яким чином ті числа, які згадуються в умові, або додати, або відняти, або перемножити, або поділити … .
І ще. Ми навмисне вибрали такий дріб ¾, щоб 12 ділилося націло й на його чисельник, і на знаменник. І дехто спіймався на цей “гачок”.
Супровідна репліка. В запитанні не мовилося про категорійні походи. Більше того: чому дехто мав на увазі пішохідні пересування? А, може, мандрівники долали маршрут на конях, на волах чи на власних гелікоптерах? 
Щодо ідей декого з дописувачів використати туристичні критерії, то мандрівник – це далеко не завжди пішохідний турист. Є навіть так звані “мандрівники” на найнятих автобусах, з харчуванням виключно в ресторанах та з ночівлею в п’ятизіркових готелях.
Для прикладу (реальний випадок 2013 року, описаний і в книзі В. Косенка “Сучасні прибамбаси”): до голови оргкомітету звернулася група десь 30-50-річних людей, щоб він зводив їх на Говерлу. Але після того, як він дав їм перелік спорядження, в якому був і обов’язковий пункт “… категорично не нові черевики …”, практично всі жінки дружно відмовилися від поїздки для сходження на гору з поясненням: “Я – і в черевиках? В іншу область?? І мене бачитимуть місцеві мешканці??? Ні-за-що! Лише – в туфлях на “шпильці”!
В. Косенко.
12. Чуднів (постанова ВР України 5216-VI від 06.09.2012р.).
Новий Калинів – 0, бо він – з 2005 р.
Южний – 0, бо він – з 1978 р.
Славутич – 0, бо він – з 1986 р.
Визнаємо, що запитання вкрай невдале. Адже поняття “місто” настільки розпливчасте, як і поняття держави, країни. За принципом: хтось саме так побажав йменуватися – то так і буде … .
13. Шатт-ель-Араб (або Арванд або Арвандруд). Злиття річок.
14. Боришко. До речі: він (Маркіян), мабуть, був українцем. Мова в запитанні – про Тайхо Кокі.
Чому ми вставили обережне слово “мабуть”? Бо, логічно поміркувавши, зрозумієте, що єдина людина, яка могла б підтвердити батьківство – це матір Тайхо Кокі.
Тож не виключено, що дані, які найчастіше наводяться щодо запитання №14, можуть мати таке само походження, як і те, що всі без винятку світові винаходи здійснені мешканцями Радянського Союзу на рік-два, чи на місяць-два, чи на секунду-дві, але раніше, аніж це зафіксовано в якихось там світових реєстрах. При цьому – з наданням усіх потрібних “документів”, скріплених будь-якими печатками та підписами.
До речі, останній абзац написаний затятим прибічником комунізму, який вперто пропагує, що саме за такими стосунками між людьми – шлях до виживання цивілізації. Але в той само час цей затятий прибічник не збирається канонізувати той суспільний устрій та тверезо оцінює численні огріхи тих, хто втілював його в життя на, скажімо, теренах СРСР.
15. Сонце (яскравість зірок за видимою землянам зоряною величиною).
16. Тарас.
За Шевченко – 0, бо ось – цитата з умов оформлення відповідей: “… –Уважно вчитуйтеся в те, про що ми просимо написати. Бо якщо, скажімо, на запитання “Прізвище режисера кінофільму “Земля” ви відповісте: “Олександр Довженко”, ми констатуватимемо, що в принципі ви міркували в “потрібному напрямку”, але вважатимемо цю відповідь неправильною …”.
17. Клаксон (-и) (звукові автомобільні сигнали. Його переклад з древньогрецької – “вити”).
За сирени – 0, бо міфічні сирени не вили, а неперевершено красиво співали.
Зо ревун та подібні до нього – 0, бо немає куди “притулити” слова запитання “… слово “вили” тут вжите зовсім не випадково”.
В. Косенко.
18. Здаватися. «Боротися та шукати, знайти та не здаватися» – останній рядок з поеми «Улісс».
За “не здаватися” згідно умов – 0.
За “сдаваться” згідно умов – 0.
За підправлення запитання (що це було в Лондоні, а не в Сочі) – додаткові 0,3.
Одна учасниця зробила ще одне слушне зауваження, що згаданий твір – не вірш, а поема. Правда, вона це зробила не в роботі, а неофіційно, постфактум.
19. Що стосується гір, то в географів на сьогоднішній день є такий досить сумнівний підхід: «найвищою» умовно прийнято вважати відстань від рівня моря до піку, а «найбільшою» – відстань від підніжжя гори до її вершини. Таким чином, Еверест при висоті 8848 м є найвищою горою в світі, але не найбільшою. Тож:
Мауна-Кеа, найвища точка на острові Гаваї. Згаслий вулкан піднімається над рівнем моря всього на 4206 м, однак, якщо виміряти відстань від морського дна до вершини, ми отримаємо 10 200 м – приблизно на 1,2 км більше, ніж висота Евересту.
20. 45.
М. Полупенко.
21. Осипенко-Радомська Ірина. Веслування на байдарках і каное.
22. Полтава (оперний театр. 1919-1927 рр.).
Луганськ (оперний театр. 1932 – 1940 рр.).
Вінниця (оперний театр. 1933-1940рр.)
За дві відповіді – 1,5.
За три відповіді – 1,8.
23. Євразія (Євро без є та Азія).
24. Ньютон.
За Паскаль 0,5. За Мендель 0,5. За Коперник 0,5 … . Бо ці вчені хоча дещо й підходять під нюанси запитання, але в меншій мірі, аніж Ньютон.
25. Підморгування. Все це (крім останнього) – види емоцій.
За відповідь немає чи жодного, але з обов’язковим поясненням значення слова “споріднені” з точки зору мови (як лексеми) – також 1. У-ух, як нам, оргкомітету, тяжко (див. ще примітку до запитання №10)!

26. Виноград (Черкащина).
В. Косенко.
До речі, дві взаємопов’язані репліки:
1. Якщо серед кращих в попередньому конкурсі з Винограду було 5 учнів, то цього разу їх уже 12. А Ваших? Тому:
2. Наступні наші конкурси “50 слів” ми, мабуть, будемо проводити під гаслом: КОНКУРС – ДЛЯ УЧНІВ ВИНОГРАДІВСЬКОГО НВК ІЗ ПООДИНОКИМ УКРАПЛЕННЯМ УЧАСНИКІВ ІЗ ІНШИХ РЕГІОНІВ.
27. Штрихкод. Штрих-код. Штриховий код.
28. Картопля! Або Лопата! Або Город! Тобто – практично будь-що, пов’язане з городніми роботами.
А от, приміром, шашлики – 0, бо це практично не пов’язане з сільгоспроботами.
Також нулем оцінювалися інші варіанти, які тут я, В. Косенко, до речі – абсолютний тверезник, не можу навести з деяких педагогічних міркувань.
29. Кувалду, або молоток, або зубило, в яких від тривалого використання краї мають вигляд пелюсток. До речі, за технікою безпеки використовувати їх у такому виді суворо заборонено.
О. Коляда.
30. Мадагаскар. Натякується на багатство та унікальність його флори та фауни.
Посилання багатьох учасників на величезну сміттєву океанську пляму – 0. Приміром, тому, що в запитанні слово острів НЕ взяте в лапки.
31. Сіль. Куховарська сіль (хлорид натрію, NaCl; вживаються також назви «хлористий натрій», «столова сіль», «кам’яна сіль», «харчова сіль» …) у молотому вигляді являє собою дрібні кристали білого кольору.
Сіль суттєво вплинула на велику кількість людських мов. Найбільше це сталося з мовами, які взаємодіяли з романськими та грецькими цивілізаціями, поки вона була в ціні. Частина жалування римських воїнів (лат. salarium argentum) видавалася сіллю (лат. sal), звідси, зокрема, виникло англійське salary («заробітна плата»). Звідси ж пішла назва дрібної монети сольд в Італії та солід у Франції, а також французьке слово солд – платня військових, а можливо, і слово солдат.
Інші версії – 0, бо вони менш відповідають усім нюансам формулювання запитання.
32. Риски. Або палички (на наївну думку адресантів, цим вони убезпечують несанкціоноване відкривання конверта).
У формулювання запитання з вини голови оргкомітету вкралася прикра помилка: замість слова “адресата” треба читати “адресанта”. За посилання на це – автоматичний 1 бал. За очікувану відповідь плюс за посилання на це – 1,5 бала.
В. Косенко.
33. (див. рис.). На найпершому рисунку всі три відрізки збігаються. А далі на кожному рисунку кожний з них щоразу повертається “за годинниковою стрілкою” на свій кут, а саме: перший – на 45º, другий – на 90º, третій – на 135º.
В. Косенко.
34. Кричить. Або стогне (або синоніми).
Адже наркоз винайшли лише в 19 ст. Доречно рекомендуємо знайти та прочитати ще й про людину під псевдонімом Парацельс, що означає “той, який наблизився до Цельса”. Саме вона в 1540 році описала знеболюючі властивості ефіру).
35. Реп.
В. Косенко.
36. Сніжинку (-и).
А. Рєва.
37. Сінгапур. Або Сингапур.
38. 129=18.
Перше число – наростаюча сума всіх підряд простих чисел, друге – кількість символів (букв), котрі використані для написання цього числа, з урахуванням апострофа.
М. Полупенко.
39. Т (6 разів. Бо: 1. Березняк. 2. Кіото. 3. Синоптик. 4. Реквізит. 5. Перст. 6. Спліт. 7. Помпа. 8. Рятівник).
В. Косенко.
40. Паперовий (варіант – повітряний) літачок. Численні спроби збільшити час перебування паперового літачка в повітрі час від часу призводять до взяття чергових бар’єрів у цьому “виді спорту”. Кен Блекберн (Ken Blackburn) утримував світовий рекорд протягом 13 років (1983-1996) і знову отримав його 8 жовтня 1998, кинувши паперовий літак в приміщенні так, що він протримався в повітрі 27,6 секунди.
41. Сухомлинський. Книга “Серце віддаю дітям”.
42. Телебашти (-у) (телещогли. Вказана їх висота в метрах та орієнтовна приблизна відстань прийому сигналу з них в кілометрах до ідеально рівної поверхні Землі).
Не випадково в запитанні згадувалися 540 та 634. Це – відповідно одна з найвищих у світі Московська телебашта та найвища – у Токіо.
За телевишка – 0,5. Бо це – неточність.
За обрій, горизонт – на жаль, також 0,5, бо ці відповіді майже “лягають” в контекст запитання. Єдине, що підвело авторів такої відповіді – це те, що вони не зможуть пояснити, чому це кожна з перших шести груп даних починається “круглими” числами, а закінчується двома “якимись” 540 та 634.
В. Косенко.
43. Сталіно (або Донецьк). Там до 1955 року бульвар Пушкіна носив назву бульвару Шевченка, а нинішній бульвар Шевченка тоді носив ім’я бульвару Пушкіна. В той час урядом УРСР було вирішено поставити в Донецьку (тоді Сталіно) фундаментальний пам’ятник Кобзареві у повний зріст. Його було встановлено на тодішньому бульварі Пушкіна. У зв’язку з цим постановою міської влади 13 липня 1955 р. було вирішено зробити таке перейменування.
А. Рєва.
44. Варум. Анжеліка Варум (справжнє її ім’я – Марія).
Прислівник “чому” – це переклад Warum з німецької.
За Канделакі – 0 (бо до неї майже “не ліпиться” слова “естрада”, тим паче – “українська”. Знаємо-знаємо, що Тіна безліч разів приїздила в Україну, щоб, приміром, вести гру “Найрозумніший”. Але …).
За Лєонтьєв – 0 (ми не зважили на, на нашу думку, непереконливий аргумент декого з учасників, що в одній з пісень він декілька разів проспівує слово “Почему”).
Те саме та ще дещо стосується й варіантів з “українкою” Орбакайте та інших співаків.
А. Руссу (здається).
45. Жовтувато-сірий (або др.-слов’янський “соловий”).
В давнину кольори мали більш широке дроблення, ніж зараз.
46. Нападника. Або нападу. Або грабіжника. Або злочинця … .
Щоб обезрушити того, хто напав на водія.
47. Народ (“Народ оплачувати буде!” Зрозуміло, чому її замінили).
48. Землетрус (-ом; -ами…).
49. 3 (будівлі були переважно з дерева).
Хоча декому, хто дав аргументовані додаткові пояснення, зараховувалися й інші варіанти відповідей.
50. 0. Або жодного.
Бо практично неможливо, щоб у двох учасників спочатку були однаковими остаточні результати, потім – щоб була однакова дата народження, і аж потім … .
Розуміємо думки декого щодо їх версії 26, мовляв, цей пункт застосовувався всі ті роки. Але як тоді пояснити те, навіщо цей критерій, якби він був ефективним, ми все ж прибрали?
Крім усього, і щодо цієї відповіді, і щодо багатьох інших див. розділ “Деякі кращі роботи”.
В. Косенко.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *